Головна » Статті » Мої розробки уроків

Сучасна література. У колі добрих друзів

Урок 1

Тема: Сучасна література. У колі добрих друзів

Тема для оголошення учням: Пауль Маар – автор творів про Суботика. Яскравість художнього світу творів

Мета: 

  • ознайомити учнів з найяскравішими письменниками – авторами творів для дітей;
  • з’ясувати яке місце серед них займає особистість німецького письменника П. Маара;
  • розширити читацький світогляд учнів;
  • виховувати інтерес до читання сучасної дитячої літератури, високий естетичний смак до літератури.

Обладнання:  портрет письменника, ОСС, виставка книг П. Маара, ММП.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Епіграф: Любити читання – це обмінювати години нудьги, які неминучі в житті, на години великої насолоди.

Ш.Л. Монтеск’є, французький філософ

Очікувані результати: учень(учениця)

  • Називає імена популярних сучасних письменників, їхні твори для дітей.
  • Розповідає, яке місце серед них займає німецький дитячий письменник Пауль  Маар.

Хід уроку

  1. Актуалізація знань та вмінь учнів
  • Робота з епіграфом: Як ви думаєте чому саме ці слова обрано епіграфом до уроку? Аргументуйте свою думку. Чи завжди книжки для дітей читають діти? Що ви знаєте про ставлення дорослих до дитячих книжок?
  • Подорож книжковою виставкою з демонстрацією слайдів із зображенням книжок Дж. Толкіна, К. Ст. Льюїса, А. Ліндгрен, А. Мілна, Г. Остера, ……….
  • Бесіда:
  • Які з творів представлених на виставці вам уже відомі?
  • Як відбулося це знайомство – завдяки екранізації чи безпосередньо книжці?
  • Гра «Я знаю цього письменника»

Демонструються портрети сучасних дитячих письменників

  • Назвіть письменників, яких ви впізнали за портретами, і згадайте, що знаєте про них і їхні твори.

*      Мотивація навчальної діяльності

Ми не раз на уроках зустрічаємось з героями улюблених книг. Разом з ними ви дорослішали, здобували знання, вірили у перемогу добра над злом, зрозуміли, що потрібно цінувати у нашому житті найбільше, до чого прагнути та про що варто мріяти. У цих героїв ми багато чому навчилися.

Ви ознайомилися з казками, герої яких часто досягали успіху і перемагали зло, користуючись чарівними предметами(чарівною паличкою, килимом, чоботами-скороходами, шапкою невидимкою, та іншим.)

  • А ви мрієте про те, щоб і у вас був такий предмет чи пристрій?
  • Хотілось би вам бути чарівником?
  • Що б ви зробили у першу чергу, якби були чарівником?
  • Сьогоднішній урок – це урок зустріч, де ми ознайомимося з особистістю сучасного німецького митця Пауля Маара, якого вважають чародієм сучасної дитячої літератури.
  1. Оголошення теми й мети уроку.
  2. Формування нових знань, умінь і навичок.
  • Робота з портретом митця.
  • Якою ви уявляєте людину, зображену на портреті? Спробуйте визначити риси характеру митця.
  • Слово вчителя про Пауля Маара. (Розповідь про життя і творчість)
  • Бесіда
  • Що найбільше вас зацікавило в особистості митця?
  • Який висновок ви можете зробити?

Висновок: Пауль Маар – цікава і багатогранна особистість.

  • Вправа «Гронування»

Дитячий письменник       Драматург, сценарист           Перекладач

 

Актор                                     Пауль Маар                                   Фотограф

 

Художник-ілюстратор літературних творів, комп’ютерних ігор

  • Робота з ОСС «Твори Пауля Маара про Суботика»

Твори Пауля Маара про Суботика

Книжки Пауля Маара про Суботика українською:

 

«Що не день то субота»

«Китобус, або нові цятки для Суботика»

«Суботик у небезпеці»

 

«Машина для здійснення бажань, або Суботик повертається в суботу»

«Чарівні краплі для Суботика»

«Коли Суботика занадто багато»

 

  • Визначення тему та ідею твору

Тема: Розповідь про пригоди рудоволосого хлопчика Суботика

Ідея:

  • Знайомство з головним героєм

«Хто ж він  такий – Суботик»

«Суботик – один з найвідомішиг літературних героїв Пауля Маара. Перша книга про Суботика – «Що не день, то субота» -- вийшла у 1973р. і саме у ній читачі вперше познайомиися з дивовижною маленькою істотою з цупкою рудою шерстю, у якої замість носа – хоботець, а на обличчі – сині цятки, за допомогою яких можливо здійснювати бажання. Ця істота понад усе любить ласувати смачною деревиною, гумою та папером, а ще – римувати, складати віршики про себе та свого татка Пляшкера.

За твердженням автора – це істота середнього роду. «Я вважав, що якщо герой книжки буде дівчинкою, то хлопчики не захочуть її читати, і навпаки»

  • Складання схеми-сонечка «Суботик»


 

  • «Анкета думок»: з’ясування первинного читацького сприйняття твору

(учні коротко діляться своїми враженнями від прочитаного твору «машина для здійснення бажань, або Суботик повертається в суботу»)

  1. Узагальнення та систематизація
  1. Прийом «незакінчене речення»

«художній світ твору Пауля Маара мене захоплює тим, що…»

Висновок: Особливість художнього світу твору П. Маара полягає в тому, що, змальовуючи звичайне, буденне життя дорослих, автор зумів показати, як можна змінити цей світ силою уяви, вірою в незвичайне, дитячою безпосередність, щирістю, грою, гумором…

  1. На уроці я:

Дізнався…

Навчився…

Зрозумів…

  1. На наступному уроці я хочу…
  1. Оцінювання роботи учнів на уроці
  2. Домашнє завдання
  1. Підготувати переказ 2-3 епізодів твору, які якнайкраще розкривають характер Суботика.
  2. Намалювати ескіз обкладинки книжки П. Маара.
Категорія: Мої розробки уроків | Додав: aendzevich (14.01.2017)
Переглядів: 1406 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar