Головна » Статті » Мої розробки уроків |
Урок 2 Тема: Оптимістичний образ Суботика, його віра в силу думки й фантазії Мета: Схарактеризувати образ Суботика, його вчинки, ставлення до інших персонажів твору Формувати вміння розрізняти поняття «персонаж» і «герой», навички аналізу художнього твору Розвивати уяву, творчість, мислення, читацьку спостережливість, увагу до деталей Виховувати загальнолюдські цінності, життєвий оптимізм Обладнання: Ілюстрації О.Семенова до твору, роздавальний матеріал до вправи «Кола Вена», зображення Альфа, Лунтика і Карлсона. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. Епіграф: «Сюди прийшов я навпрошки, бо я сміливець – ого-го! І знов співаю пісеньки для Татка Пляшкара свого» Хід уроку Актуалізація опорних знань та вмінь Презентація ескізів обкладинки для твору Пауля Маара Що зображено? Чому саме так? Що ви хотіли виразити найбільше? Евристична бесіда Які факти з життя Пауля Маара запам’яталися вам найбільше? Ким за життя є Пауль Маар? Які б риси характеру митця ви б визначили як основні? Словесне малювання Опишіть яким ви уявляєте собі Суботика. Бесіда за вступом до твору Скільки часу і з якими почуттями пан Пляшкар чекає на зустріч із Суботиком? Що було обов’язковою умовою для здійснення бажань? Чому Суботик покинув пана Пляшкара минулого разу? За яких умов Суботик знову повернеться? Переказ 2-3 епізодів твору, які найяскравіше розкривають характер Суботика Оголошення теми, завдань уроку Формування нових знань, умінь, навичок Чи відомі вам літературні твори, художні та мультиплікаційні фільми про істот невідомого походження, які звідкись беруться? Розповідь вчителя про художній фільм «Альф» «Альф» -- 102 серійний комедійний серіал, США, 1986р. Альф – один із небагатьох вцілілих жителів планети Мелмак, що вибухнула. Істота9 7 см. на зріст, віком 230 років. Тіло альфа вкрите коричневою шерстю, складчастий ніс, родимки на обличчі, зелена кров. За його власним твердженням із 10 основних органів тіла Альфа – 8 шлунки. Він дуже самовпевнений, вередливий, жадібний. Він великий ненажера, грубіян і буркотун. Альф обожнює котів(в кулінарному сенсі), його допитливість не знає меж, а здібності все навколо себе руйнувати вражають. Проте думки його чисті, душа відкрита, а серце чуйне. Повідомлення учнів про мультиплікаційний фільм «Лунтик» Лунтик – персонаж мультфільму «Пригоди Лунтика та його друзів». За задумом авторів персонаж народився 12 квітня(День космонавтики), незвичайним малюком, що потрапив на Землю з Місяця («Луны»). Жителі поляни вирішили що Лунтик – місячна бджола, а значить є родичем звичайним земним бджолам. Він оселився у бджіл. Він дуже добрий, відкритий, душевний, прагне прийти на допомогу тому, кому необхідно. Він зовсім не вміє жартувати, вихвалятися, не жадібний. Лунтик дуже вихований, завжди прислухається до думки оточуючих, не боїться захистити слабких і відстояти свою думку. Чи знаєте ви приклади незвичайних істот, які живуть поруч із людьми, з української літератури?(«Хуха-Муховинка» Василя Королів-Старого) Чарівна істота, малий бешкетник і витівник, з яким ніколи не буває сумно – таким з’являється Суботик на сторінках твору Пауля Маара. Робота над образом Суботика Хто такий Суботик? Чому саме Суботик? Чи знаємо ми звідки приходить Суботик? Чому він має таке ім’я? (він приходить невідомо звідки, «… настала субота, і в суботу наче з неба впав – Суботик!») Подивіться на портрет. Що ви можете сказати про цього незвичайного героя? (руда шерсть – руді люди. Які вони? – винятковість) Складання семи «Суботик» Руда шерсть Веснянки – сині цятки Хоботок Завжди голодний Бешкетник, вигадник Складає віршики Робота зі схемою. Чому веснянки сині?(коли Пауль Маар думав про те, як намалювати Суботика, він радився зі своїми дітьми. Ті сказали, що у нього обов’язково повинні бути веснянки. Під рукою у Маара знайшовся тільки синій олівець: саме тому у Суботика веснянки сині) З чим ще асоціюється у вас синій колір?(Синій птах – мрія до якої прагне людина. Синє небо – мирне, божественне) Суботик – це людина? (ні, істота середнього роду) Чому він зажди голодний? (бо витрачає багато енергії) Які смаки має? (їсть те, що не їдять люди – гуму деревину, з’їв вимикача машини) Чому Суботика можна назвати вигадником?(стрілки від будильника знадобляться: маленька – зубочистка, великою можна спину чухати) Як він сам себе презентує?(звернімось до епіграфу уроку. Це віршик який придумав сам Суботик) Який віршик читає Суботик, після того як відремонтував машину? («Усі великі люди уміли завжди всюди, моторно працювати…») Як автор характеризує героя? («тепер малий шибеник сидів у цьому гамаку, гойдався і співав…») Як про нього висловлюється Пляшкер? («насправді Суботик дуже милий, хіба що інколи буває трохи нечемний…», «як маєш при собі Суботика, то всі лускуни, відкривачки і штопори можуть лишатися вдома..»(Р. «Ще одна втеча»)) Що вміє герой? (посміхатися, римувати, жартувати, давати поради таткові, керувати машиною бажань) Як поводить себе Суботик, коли «татусь» пішов на роботу? (з кімнати йшов дим, посеред кімнати – індіанський вігвам, розклав багаття, курив люльку, так він грається) Що Суботик зробив з газетою, про що це свідчить? (скрутив руркою, вивчив все надруковане напам’ять) Як поводить себе Суботик у незвичайній ситуації? (на острові, пригода з автомобілем) Які риси характеру Суботика на вашу думку є визначальними? «Гронування: риси характеру Суботика»
Словникова робота Песиміст - Оптиміст – Складання схеми «Світ Суботика»
Суботик і інші герої твору. Бесіда. Суботик і пан Пляшкер Як живе пан Пляшкер? (роботу не любить, самотній, боїться начальника, та власницю квартири – пані Моркван) Чи випадково Суботик з’являється в житті Пляшкера? Задоволений пан Пляшкер, що в нього є Суботик? Як змінилося його життя після появи рудоволосого створіння?? Пані Моркван Хто така пані Моркван? (власниця будинку, сварлива жінка, не любить несподіванок, гостей, тварин, любить порядок, тому кричить нестерпно коли на її кухні з’являються «сюрпризи») Як пані Моркван відреагувала на повернення Суботика? Як вона його називає? («зарепетувала»: «це ж той Робінзон, що перекидав мою тиху-мирну оселю догори ногами! Звідкіля ж він узявся знов?») Як знайомство із Суботиком вплинуло на вдачу пані Моркван? (втрачає сварливість проявляє гостинність) Пан Вівторакус Хто пан Вівторакус для Пляшкера? («давній шкільний друзяка») Як пан Вівторакус познайомився із Суботиком? Що здивувало вівторакуса при першій зустрічі із Суботиком?(«виходить, це заради нього я мав приїздити до тебе щовівторка. Чи можна це зрозуміти?» «Чого ж ти минулого тижня не сказав, що твій Суботик – то малий зелений індіанець у водолазному костюмі? А де ж його індіанська корона з пір’я») Які риси Вівторакуса є визначальними? (добросердечний, не тримає довго образи, турботливий(хвилюється за Суботика, який захворів), життєрадісний, запальний, дуже любить тварин(папуга, хом’як, біла миша, раки)) Пан Амфібер Яке місце у творі належить пану Амфіберу, і для чого він потрібен у творі? Підсумок бесіди, обґрунтування, колективне складання схеми-характеристики
Робота з літературознавчими термінами Персонаж – загальна назва будь-якої дійової особи у літературному творі; втілення загального у конкретному. Персонажі поділяються на головних і другорядних. Поняття «персонаж» часто використовують як синонім поняття «літературний герой» Літературний герой – персонаж, дійова особа наділена яскравим характером, зображена широко і всебічно, у зв’язках з іншими людьми,зі світом речей і природи. Літературний герой містить у собі індивідуальні риси і є узагальненням певних людських якостей.
Кого з дійових осіб твору ви віднесли б до персонажів, а кого – до літературних героїв. Аргументуйте свою думку. Чи можна стверджувати, що Суботик є рушієм сюжету? Що допомагає нам уявити образ героя в цілому?
П. Маара сам проілюстрував книги про Сботика. Розгляньте ілюстрації. Чи подобається вам як зобразив події художник О. Семенов? Які ілюстрації вам сподобалися найбільше? Чи вдалося митцю передати характер, настрій героя? Узагальнення та систематизація
Якщо у тебе є друзі у Росії, Англії, Франції і т.д. що б ти розповів їм про Суботика?
Ви знаєте , що в індійських племенах було прийнято давати імена , пов’язані з природними явищами. Такі імена часто відбивали суттєву рису (життєву позицію )людини(наприклад: «Швидка річка», «Ясний вогонь», «Великий змій» тощо…). Придумайте таке ім’я для головного героя твору Пауля Маара – Суботика.
Чи згодні ви з таким твердженням? Що на вашу думку може об’єднувати і різнити цих героїв?
Суботик Рудоволосе створіння з хоботком і синіми цятками на обличчі Їсть все що не їдять люди
Життєрадісний Веселун Оптиміст Бешкетник Безпосередній Фантазер Щирий
Карлсон Людина, тільки з пропелером на спині Улюблена їжа – варення, м’ясні котлети і торт
Очікувані результати: Учень : характеризує персонажів у їхніх вчинках, ставленні до інших Висловлює власні судження щодо подій і вчинків героїв Розрізняє поняття «герой» і «персонаж» Оцінювання учнів Домашнє завдання Скласти порадник для Суботика «Як бути вихованим?» Намалювати яким ви уявляєте Суботика
| ||||||||||||||||
Переглядів: 4996 | |
Всього коментарів: 0 | |